
Про втрату товарного виду автомобіля (втрату товарної вартості) замислюється ледь не кожен автовласник після пошкоджень свого автомобіля. Що означає “втрата товарної вартості”? Чому страхові компанії не враховують величину втрати товарної вартості при розрахунку компенсації? Випадками, коли не розраховується ця величина та від чого вона залежить? Про все це розповідається у наступній статті.
Що означає термін ВТВ?
Величина втрати товарної вартості (ВТВ) – умовна величина зниження ринкової вартості дорожнього транспортного засобу, відновленого за нормативними вимогами після пошкодження, у порівнянні з ринковою вартістю подібного непошкодженого дорожнього транспортного засобу.
або
Величина ВТВ характеризує фізичний знос, який виникає у разі пошкодження КТЗ і відповідного ремонту унаслідок передчасного погіршення товарного (зовнішнього) вигляду, а також унаслідок зниження міцності чи довговічності окремих елементів складових частин, захисних властивостей покриттів або застосування для ремонту складових частин, які були в ужитку чи в ремонті.
Чому страхові компанії не враховують величину втрати товарної вартості при розрахунку компенсації?
Згідно статті 32 закону України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів” в пункті 7 вказано, що страхова компанія не відшкодовує шкоду, пов’язану із втратою товарного вигляду. Це означає, що у випадку компенсації страховою компанією Ваших збитків за полісом цивільно-правової відповідальності втрата товарної вартості не враховується. Але, якщо Ви застраховані за полісом КАСКО, то у договорі страхування може вказуватись про відшкодування втрати товарної вартості автомобіля, хоча це буває доволі рідко. Але Ви за власним бажанням можете стягнути величину втрати товарної вартості з винуватця у ДТП в судовому порядку. Для цього Вам потрібно звернутись за консультацією до оцінювача та дізнатися про можливість включення в матеріальний збиток ВТВ.
Згідно до законодавства величина втрати товарної вартості не враховується, якщо:
а) якщо строк експлуатації легкових автомобілів перевищує 5 років для КТЗ виробництва країн СНД, 7 років – для інших КТЗ;
б) якщо легкові автомобілі експлуатуються в інтенсивному режимі (фактичний пробіг щонайменше вдвічі більший за нормативний), а строк експлуатації перевищує:
3,5 роки – для КТЗ виробництва країн СНД;
5 років – для інших КТЗ;
в) якщо строк експлуатації вантажних КТЗ, причепів, напівпричепів та автобусів перевищує 3 роки для КТЗ виробництва країн СНД та 4 роки – для інших КТЗ;
г) якщо строк експлуатації мототехніки перевищує 5 років;
ґ) у разі заміни кузова до оцінюваних пошкоджень;
д) якщо КТЗ раніше був аварійно пошкоджений або є корозійні руйнування;
е) у разі заміни окремих складників, що не потребують пофарбування та не погіршують зовнішній вигляд КТЗ (скло, фари, бампери, декоративні накладки, пневматичні шини, зовнішня і внутрішня фурнітура тощо).
Якщо, крім зазначених складників, пошкоджені складові кузова та оперення, розрахунок величини ВТВ повинен ураховувати всі пошкодження складників у комплексі;
є) якщо КТЗ був виданий громадянинові безкоштовно через органи соціального захисту населення (крім випадків, коли нарахування ВТВ здійснюється за завданням особи або органу, які призначили експертизу);
ж) у разі визначення коефіцієнта фізичного зносу для його складників відповідно до вимог пункту 7.44 цієї Методики;
з) якщо КТЗ раніше був перефарбований зовні.
(Методика товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів п. 8.6.2)
На алгоритмі визначення величини втрати товарної вартості, з Вашого дозволу, зупинятися не будемо, але ознайомитися з ним Ви можете у Методиці товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів.
З вище наведеного можна зробити висновки:
- Страхові компанії в більшості випадків не відшкодовують величину втрати товарної вартості.
- Величину втрати товарної вартості можна відшкодувати у судовому порядку, як складову матеріального збитку, але за умови, що на Ваш випадок не поширюється п. 8.6.2 Методики товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів.
- Для отримання повної інформації потрібно звертатись до спеціаліста, який надасть повну інформацію про можливість розрахунку ВТВ, її величини та у випадку доцільності звернення до суду, підготує пакет документів з розрахунками та висновками.